Strona Główna  »  Systemy zabezpieczeń  »  Laserowe systemy bezpieczeństwa (produkcja, logistyka, przemysł wydobywczy)

Laserowe systemy bezpieczeństwa (produkcja, logistyka, przemysł wydobywczy)

Laserowe systemy bezpieczeństwa nadzorują bezpieczeństwo w magazynach oraz produkcji w wielu branżach przemysłu, skutecznie wspierająć redukcję zagrożeń.
 

Laserowe systemy bezpieczeństwa to wszechstronne rozwiązania służące do:

  • unikania kolizji w pojazdach kierowanych automatycznie,
  • wykrywania wejścia w chroniony obszar,
  • wykrywania obecności obiektu w niebezpiecznym obszarze roboczym maszyny.

Stosowane urządzenia ochronne:

  • kurtyny bezpieczeństwa –  wykrywają obiekty/osoby pomiędzy wiązkami lasera w polu ochronnym kurtyny, co powoduje wygaszenie działania danej maszyny lub pojawienie się ostrzegawczego sygnału dźwiękowego.  Kurtyny bezpieczeństwa zapewniają elastyczny obszar monitorowania. Zintegrowany z kurtyną wyświetlacz informuje o poziomie zagrożenia;
  • bariery laserowe – jedno- lub wielowiązkowe bariery bezpieczeństwa składające się z nadajnika po stronie aktywnej i jednego albo więcej luster odbijających po stronie pasywnej. Jeżeli jedna lub więcej wiązek świetlnych jest przerwana, bariera laserowa dostarcza sygnał wyłączenia, który jest odpowiedni dla stanu niebezpiecznego na maszynie lub systemie;
  • skanery laserowe – laserowe skanery bezpieczeństwa  wspierają nawigację zapewniając bezpieczną ścieżkę przejazdu np. wózka widłowego w magazynie. Zamontowane na pojazdach skanery laserowe są w stanie nadzorować obszar z przodu, z tyłu oraz z boków. Gwarantuje to niezawodną detekcję możliwych niebezpiecznych kolizji podczas poruszania się, skręcania i dokowania pojazdu. W tym samym czasie dla niezawodnej kontroli skaner ciągle skanuje otaczający kontur drogi, po której się porusza. Takie czujniki bezpieczeństwa pomagają uzyskać optymalną ekonomikę oraz oszczędność wydatków. Wtargnięcie w pole ochronne skanera laserowego powoduje naruszenie pola ochronnego i zatrzymanie pojazdu. Skanery laserowe posiadają możliwość tworzenia mapy otoczenia. Dane o konturach skaner przesyła w czasie rzeczywistym do monitora zamontowanego na wózku widłowym.

 

Przykład zabezpieczenia obszaru przed maszyną za pomocą kurtyny bezpieczeństwa:

 

Kurtyna bezpieczeństwa zamontowana w poziomie nadzoruje obszar przed maszyną, zatrzymując ją, gdy ktoś się zbliży oraz nie pozwala na jej uruchomienie, gdy osoba znajduje się w obszarze zagrożenia. Kurtyna bezpieczeństwa jest tak skonstruowana aby nie zatrzymywała się bardzo często bez powodu, np. podczas gdy maszyna wyrzuca wióry jak w przykładzie na rysunku, które przerywałyby wiązki kurtyny bezpieczeństwa.
W kurtynie bezpieczeństwa można ustalić maksymalną wielkość obiektu, który nie będzie zauważany przez kurtynę. Dodatkowo funkcja wielokrotnego próbkowania pozwala na eliminowanie przelatujących (widzianych tylko przez chwilę) wiórów.